Italia mi piace, czyli język włoski w praktyce

Kurs języka włoskiego
Przejdź do treści

Italia mi piace, czyli język włoski w praktyce

Nauka włoskiego Online Warszawa Ursynów
Opublikowane według Salvatore De Bello w Metodyka · 2 Czerwiec 2017
W poście 7 Wskazówek jak uczyć się włoskiego, pisaliśmy o narzędziach językowych, które można wykorzystać w celu skuteczniejszej nauki włoskiego. Teraz analizujemy kwartalnik Italia mi piace dla uczących się języka włoskiego, dostępny w Polsce w salonach prasowych.

Pod względem grafiki magazyn świetnie się prezentuje, kolorowa, nowoczesna okładka zachęca do czytania. Jednak tytuł czasopisma „nie brzmi po włosku”. Wolałbym „Mi piace l’Italia” (zob. post Mi piace parlare l’italiano).

Spis treści w przejrzysty sposób pokazuje zagadnienia tematyczne:
  • Di tutto un po’ – dział tematów różnych;
  • Società e costumi – problematyka społeczna i obyczajowa;
  • Persone e stili di vita – sylwetki znanych ludzi;
  • Cultura – wydarzenia społeczno-kulturalne;
  • Lingua – informacje na temat języka potocznego i formalnego;
  • Lavoro e innovazione – informacje związane z innowacjami i pracą;
  • Ambiente – zagadnienia związane ze środowiskiem;
  • Viaggio – ciekawe miejsca na świecie;
  • Ricetta – włoska kuchnia.
W nagłówku każdego artykułu wskazany jest poziom niezbędny do zrozumienia tekstu zgodnie z Europejskim Systemem Opisu Kształcenia Językowego (A1, A2, B1 itd.). Ponadto do każdego tekstu dołączone jest słownictwo. Dzięki temu czytelnik nie musi korzystać z dodatkowego słownika, a zaoszczędzony czas może przeznaczyć na naukę nowo poznanych słówek. Możliwe jest również słuchanie artykułów w formacie mp3 online; pozwala to na ćwiczenie włoskiej wymowy.
Jako nauczyciel uważam, że czasopismo może być wykorzystywane do uzupełnienia podręcznika w klasie lub do samodzielnej nauki na poziomie średnio zaawansowanym i zaawansowanym. Wydaje mi się, że osobom rozpoczynającym naukę układ tekstów i słownictwo może przysporzyć trudności. Oczywiście osoba zaczynająca naukę języka włoskiego może spróbować przeczytać tekst na poziomie A1/A2.


O opinię na temat Italia mi piace zapytaliśmy kilka osób uczących się włoskiego i korzystających z tego czasopisma.

Monika zna języka niemiecki i włoski na poziomie zaawansowanym. O Italia mi piace mówi, że ma mnóstwo bardzo interesujących artykułów. Czytelnik może znaleźć w nich to, czego potrzebuje. Każdy artykuł zawiera słowniczek, który można ściągnąć ze strony internetowej (tu link do listy słówek z ostatniego numeru do pobrania w pliku „.pdf”). Możliwość słuchania artykułów jest bardzo przydatna.

Mariusz – business consulting coaching mentoring – mówi po niemiecku, po angielsku i po włosku. Italia mi piace jest wartościowym magazynem, poruszającym różnorodne i aktualne tematy. Zauważa, że 2-3 ostatnie numery zostały wzbogacone o dodatkowe ćwiczenia. Ponadto poprawiono jakość wydruku podkreślanych słów. Jedynym według niego brakiem jest czytanie artykułów (dostępnych na stronie) zawsze przez tę sama osobę.

Anna – przygotowuje się do wyjazdu do Turynu w ramach programu Erasmus. Magazyn Italia mi piace jest dużą pomocą w zdobywaniu użytecznego słownictwa. Ponadto artykuły posiadają objaśnienia trudniejszych lub rzadziej używanych słów, co znacznie ułatwia rozumienie tekstu i przyspiesza proces czytania.

Marzena fizjoterapeutka pasjonująca się włoską muzyką. Czasopismo Italia mi piace odkryłam przypadkiem w momencie gdy poszukiwałam nowych materiałów do nauki języka włoskiego i czegoś co będzie dotyczyło tego kraju. Myślę że, każda osoba która uczy się tego języka z pasją, chciałaby poznać i wiedzieć więcej o kulturze,historii i ludziach tego kraju. Miejsca gdzie powstał ten miły dla ucha i chwytający za serce język. Italia mi piace na 100% spełnia tą potrzebę. Czytanie jego sprawia wiele radości i mobilizuje do dalszej nauki. W ciekawy sposób uczy języka poprzez interesujące artykuły dotyczące wszystkiego co włoskie. Jest już idealnym czasopismem językowym do którego dodałabym więcej informacji na temat dobrych miejsc do nauczania włoskiego.

Łukasz z Koszalina. Super gazeta z wieloma artykułami. Każdy może znaleźć coś dla siebie, a co najważniejsze, do każdego artykułu podany jest słowniczek – SUPER!
Jaka jest Twoja opinia o Italia mi piace? Napisz w komentarzach.

Salvatore De BelloNie ma jeszcze żadnych recenzji.
0
0
0
0
0

Wróć do spisu treści